Дана робота присвячена аналізу деяких праць Д.М. Сінцова, що стосуються кривих вищих порядків.
Розглянемо спочатку роботу Сінцова – «Этюды по теории плоских кривых» [1]. Дану роботу можна умовно поділити на дві частини.
В першій частині автор розглянув книгу E.Loria “Spezielle algebraische u. Transscendente ebene Kurven” та зробив декілька заміток до неї.
Перш за все, Сінцов показав, що між двома кривими, кубічною гіперболою П3i=1(xcosαi+ysinαi-pi)=a3 (*) та кривою xy(x+y)=a3 (**), яку розглянув J.Alvera, є певний зв’язок. Справді, крива (**) є граничним випадком кубічної гіперболи (*). У цьому випадку прямі, що визначають кубічну гіперболу, розміщені так, що дві з них перпендикулярні, а третя пряма відсікає на них рівні відрізки, довжина яких прямує до 0. Таку залежність Loria не відмітив, він лише показав, що обидві криві мають 3 дійсні точки перетину на нескінченності.
У цій же частині Сінцов показав, що кубічна дуплікатриса x3=l(x2+y2), прямий параболічний лист x3=а(x2-y2) та косий параболічний лист x3=а(x2-y2)+bxy, які розглянув Gohiere de Longchamps, є розбіжними параболами Ньютона, які мають вид ау2=х2(х+с). Цей факт також дає можливість пов’язати ці криві.
Закінчує цю частину Сінцов тим, що вказує на помилки, зроблені в роботі Loria і навіть наводить їх список.
Другу частину Сінцов присвятив вивченню певної цисоїдальної кривої. Спочатку було виведене рівняння даної кривої в різних формах. Далі, для побудови кривої Сінцов визначив області, де не може бути точок кривої, та знайшов асимптоти. Вже той факт, що крива має криволінійну асимптоту, показує, що вона є цікавою. Крім того, для кривої Сінцов знайшов особливі точки, вивів формули еволюти та радіус кривини. Отримані ним результати дають змогу стверджувати, що дана крива є особливою.
Тепер перейдемо до іншої роботи – «Етюди з теорії кривих» [2]. У ній Сінцов вказав на залежність між декартовим листком х3+у3-3аху=0 та штейнеровою гіпоциклоїдою (x2+y2)2+4rx(3y2-x2)+9/2r2(x2+y2)-27/16z4=0. Якщо в тангенціальному рівнянні декартового листка w4+4a3(u3+v3)w+6a2uvw2+3a4u2v2=0 взяти w=-z2, u=x, v=y, то ми одержимо рівняння взаємної поляри листка Декарта відносно кола x2+y2-r2=0. Перейшовши до нової системи координат, ми з рівняння листка Декарта отримаємо рівняння штейнерової гіпоциклоїди. І навпаки, якщо з параметричного рівняння штейнерової гіпоциклоїди x=2bcost+bcos2t, y=2bsint-bsin2t знайти рівняння взаємної поляри x2+y2=bx(x2-3y2), то, знову ж, перейшовши до нової системи координат, ми отримаємо рівняння листка Декарта.
З усього цього Сінцов зробив висновок, що уявним точкам листка Декарта відповідають дійсні точки штейнерової гіпоциклоїди і навпаки.
Цей висновок цікавий тим, що декартів листок, в певній мірі, стоїть окремо від інших кривих. Тому вказаний зв’язок надав змогу пов’язати декартів листок з відомими кривими.
Наступна робота - "Этюды по теории плоских кривых" [3]. Її також можна поділити на дві частини.
У першій частині Сінцов розглянув криву (x2+y2)3=ax4+20a2x2y2-8a2y4 -16a4y2, яка має назву "мальтійський хрест" і яку розглядав Gaedecke. Сінцов відмітив той факт, що даної кривої у Loria нема. Він також пов’язав цю криву з двома відомими кривими: по-перше, мальтійський хрест є евольвентою астроїди та однією з паралельних їй кривих; по-друге, ортоптичною кривою мальтійського хреста є корноїда (y2+x2)3-r2(5y4+6x2y2-3x4)+8r4y2-4r6=0, повернута на 900.
В другій частині автор аналізує роботу Chr. Wienera. В ній було розглянуто 5 можливих випадків взаємного розміщення кривої та еволюти. Сінцов відмічає, що п’ятий випадок (звичайна точка на кривій співпадає з точкою звороту еволюти, радіус кривини в цій точці дорівнює 0) є неможливим. Справді, нехай рівняння кривої ξ=φ(σ), η=ψ(σ). Тоді рівняння інволюти х=ξ+(с-σ)ξ’, у=η+(с-σ)η’, де с-σ - радіус кривини інволюти. Нехай с=0, тоді в точці, в якій σ=0, радіус кривини дорівнює 0, х=ξ, у=η, тобто отримуємо потрібний випадок. Але тоді точка звороту буде особливою на інволюті.
Wiener також стверджував, що в точці перегину радіус може бути нескінченним або нулевим. Сінцов ввів обмеження, що радіус дорівнює нулю лише тоді, коли є перехід кривої з однієї сторони дотичної на іншу; але і при цьому точка буде особливою (наприклад: крива у=хех2/3).
Якщо тепер узагальнити розглянуті статті, можна зробити висновок, що їх метою було уточнення результатів, отриманих авторами робіт, які розглядав Сінцов. Крім того, слід зауважити, що в проаналізованих роботах Сінцова зовсім немає малюнків.
- Этюды по теории плоских кривых. І. Несколько замечаний по поводу книги Loria. II. Об одной любопытной циссоидальной кривой. // Наукові записки науково-дослідних математичних катедр України. - 1926. т. ІІ. - с. 71-78.
- Етюди з теорії кривих. ІІІ. Зв’язок декартового листа з штейнеровою гіпоциклоїдою. // Записки Харк. інституту народної освіти (ХІНО). - 1927. - т. ІІ. с. 35-38.
- Этюды по теории плоских кривых. IV. Мальтийский крест. V-значение радиуса кривизны в обыкновенной точке кривой. - // Сообщения ХМО. - 1928). - ІІ. - с. 77-79.
Немає коментарів:
Дописати коментар